Değerli hastalarımız test sonuçlarınızın doğru ve güvenilir olabilmesi için laboratuvarımıza gelmeden önce uyulması gerekli bazı kurallar mevcuttur.


10-12 saat açlık gerektiren testler:

Alkalen fosfataz, büyüme hormonu (GH), demir, glukoz, insülin, kolesterol (total, LDL, HDL, VLDL) kortizol, leptin, lipoprotein (a), trigliseridler, vitamin B 12 ve vitamin D

(25-hidroksi vitamin D )gibi testler için 10-12 saatlik açlık gerektiğinden test için kan vermeye gelmeden önceki gece saat 21:00''den sonra su hariç hiçbir şey yemeyiniz ve içmeyiniz. Bu süre boyunca sigara, çay kahveden sakınınız. Alkol kullanımı apolipoprotein A, apolipoprotein B, total kolesterol, HDL-LDL-VLDL kolesterol, trigliserid, lipoprotein (a), lipid elektroforezi, ALP, GGT ve ürik asit düzeylerini artırabilmektedir, bu nedenle eğer alıyorsanız en az 3 gün önceden alkol alımını kesiniz.

Fiziksel aktivitenin testler üzerine kısa ve uzun vadeli etkileri vardır. Egzersiz sonrası kısa süreli olarak laktat, CK, AST, LDH yükselir. Bu değişiklikler egzersiz sonlandırıldıktan kısa bir süre sonra normale döner. Egzersizin uzun süreli etkisiyle CK, AST, LDH, plazma testesteronu, LH’da da yükselme olduğu bilinmektedir. Bu nedenle tetkik için bize gelmeden önce ağır ve zorlayıcı egzersizden kaçınmalı, kan vermeden önce en az 30 dak. kadar dinlenmiş olmalısınız.

Birçok ilaç laboratuvar testlerini değişik biçimlerde etkileyebilmektedir. Kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuzdan bilgi isteyiniz. Düzenli kullandığınız ilaçlar varsa, doktorunuz almamanızı söylemediği sürece kesinlikle günlük düzeninizi bozmaksızın ilaçlarınıza devam ediniz. Kanda Lipid (kolesterol, trigliserid, HDL) Analizi Öncesi Bilmeniz Gerekenler:

En az 3 hafta süresince beslenme alışkanlıklarının değiştirilmemesi, kilonun sabit olarak korunması (ani kilo değişikliklerinden kaçınılması),12 saatlik açlık sonrası kan verilmesi, 3 gün öncesinden itibaren alkol alınmaması önerilir.


Tokluk kan şekeri ölçümü için uygulanması gerekenler:

Gizli diyabet tanısını koyabilmek için yapılan glukoz yükleme testlerinde 75 gram glukoz solüsyonu içirilmektedir. Bu nedenle, yalnızca tokluk kan şekeri ölçümü yapılacak hastalarımıza 75 gram glukoz''a eşdeğer bir kahvaltı menüsü öneriyoruz. Şöyle ki;

  • 2-3 dilim ekmek
  • 5-6 adet siyah/yeşil zeytin
  • 2-3 yemek kaşığı reçel
  • 2-3 bardak şekerli çay/süt
  • İstendiği kadar domates ve salatalık


Bu menüden oluşan kahvaltının 10-15 dakika içinde bitirilmesi, kan alımına kadar başka hiçbir şey yiyip içilmemesi gerekmektedir. Tokluk kan şekeri ölçümleri; birinci ya da ikinci saatte yapılır. Kahvaltıya başlandığı saat tespit edilerek, doktorunuzun isteğine göre bir ya da iki saat sonra kan aldırılmalıdır.


24 saatlik idrar toplanması:

Doktorunuz 24 saatlik idrarda bazı testler istemiş ise idrarın tam ve doğru olarak toplanmış olması, tamamlandıktan sonra derhal çalışılacak laboratuvara teslim edilmesi sonuçların güvenilirliğini etkilediğinden aşağıdaki kurallara uyunuz.

  • 24 saatlik idrar toplamaya başlayacağınız sabah uyandıktan sonra ilk idrarınızı tuvalete boşaltın. Saati not edin (örneğin sabah saat 08:00).
  • Bu andan itibaren tüm idrarınızı gündüz ve gece boyunca dikkatlice toplama kabına biriktirin. Bu süre içinde toplama kabı serin bir yerde saklanmalıdır. Ertesi sabahki idrarınızı da (örneğin ertesi sabah saat 08:00''deki idrarınız) toplama kabına ekleyerek, idrar toplama işlemini tamamlayınız.
  • Bekletmeden laboratuvara getiriniz.
  • Cumartesi günü 24 saatlik idrar toplamayınız.


Not:

* İdrardaki birçok metabolitin analizi 24 saatlik idrarda yapılır. Analizi yapılacak maddelerin bozulmadan korunabilmesi için gerekli koruyucu maddeler, idrar toplanmaya başlamadan önce toplama kabına konulmalıdır. Bu konuda laboratuvarımıza başvurabilirsiniz.

3-5 litrelik temiz ve kuru bir kap temin ediniz. Su için kullanılan pet şişeler en uygunudur. Kola, deterjan gibi maddelerin konmuş, olduğu kaplar kesinlikle uygun değildir.

*Bitirme süresince, siyah bir poşet içinde buzdolabında saklayınız.

*İdrar toplama kabını siyah, ışık geçirmeyen bir poşet içinde hastaneye getiriniz. Her idrar ilavesinde tüm idrarı karıştırınız. Birinci idrar toplama kabı dolarsa, başka idrar toplama kabına geçtiğinizde bir önceki kapta bulunan idrarın yaklaşık yarısını da bu kaba karıştırınız.


Sperm Testi (Spermiogram)

Gelmeden önce 3-5 süreyle genital perhize uyulmalı ve aşırı alkol-sigara kullanımından kaçınılmalıdır.